Czym są badania penetracyjne i kiedy się je stosuje?

badania penetracyjne

Badania penetracyjne są szybkie, tanie i zapewniają bardzo dużą skuteczność wykrywania wad. Można je zautomatyzować za pomocą linii FPI, a prosty proces badania sprawia, że cieszą się sporą popularnością. Czym tak naprawdę są badania penetracyjne i kiedy się je stosuje? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Badania penetracyjne (PT) – co to jest?

Badania penetracyjne są jednym z typów badań nieniszczących, które z powodzeniem wykorzystuje się w celu wykrycia wąskoszczelinowych i płaskich nieciągłości oraz nieszczelności złączy spawanych. Ich zastosowanie jest dość ograniczone, bo nie można ich zastosować przy materiałach porowatych oraz nieregularnych kształtach. Bardzo dobrze sprawdzają się jednak w przypadku materiałów ferromagnetycznych i stalach austenitycznych.

Na czym polegają badania penetracyjne? W dużym uproszczeniu działają na zasadzie wnikania penetrantu we wszelkie nieciągłości materiału (włoskowatości). Następnie dzięki reakcji wywoływacza i penetratora uzyskuje się miarodajne wskazania, które pozwalają wykryć wadliwy materiał.

Badania takie podzielić można na kilka etapów. Pierwszym jest oczyszczenie powierzchni ze wszelkich zanieczyszczeń. Krok ten jest niezwykle ważny, ponieważ zaniedbania na tym etapie mogą zaburzyć ostateczne wyniki badania. Następnie na powierzchnie nanosi się niewielką ilość penetrantu i wywoływacza. Kolejnym etapem są oględziny, które pozwalają znaleźć wszelkie niedoskonałości łączenia.

Dlaczego warto postawić właśnie na badania penetracyjne?

Bardzo ważną zaletą badań penetracyjnych jest możliwość skutecznego wykrycia wad odkuwek, połączeń spawanych, odlewów, ale także wyrobów w stanie surowym. Taki rodzaj badania może być zastosowany np. dla ceramiki. PT wykrywa nieszczelności, rysy i pęknięcia, ale także porowatości powierzchniowe, które mają ogromny wpływ na trwałość danego materiału. Warto pamiętać, że badania penetracyjne są dość proste w wykonaniu i mogą być stosowane bez dużych nakładów finansowych.

To właśnie niska cena sprawia, że cieszą się tak dużą popularnością w naszym kraju. Nie sprawia ona jednak, że są mało skuteczne. Charakteryzują się bardzo dobrą skutecznością, chociaż mają też swoje wady. Są trudne do przeprowadzania na powierzchniach porowatych i wykrywają jedynie wady otwarte. Metoda ta należy też do tzw. brudnych sposobów badania, ponieważ wymaga oczyszczenia i starannego odtłuszczenia powierzchni przed jej wykonaniem.

Bardzo ważną zaletą tego typu badań jest wykorzystanie w ich trakcie prostego sprzętu, który nie wymaga użycia dużej siły fizycznej. Ważne jest jednak, by posiadać odpowiednie doświadczenie pozwalające prawidłowo zinterpretować wyniki badań. To właśnie ten etap może przysporzyć największych problemów, a zła interpretacja wyników sprawia, że całe badanie traci swój sens. Warto pamiętać, że badanie PT musi być wykonane, zanim zdecydujemy się na sprawdzenie powierzchni ultradźwiękiem.

Pomimo pewnych ograniczeń, badania penetracyjne umożliwiają osiągnięcie zamierzonych efektów. Dobrze wykonane pozwalają wykryć wszelkie uszkodzenia niskim nakładem finansowym, co jest szczególnie istotne w procesie produkcyjnym, bo pozwala zapewnić spore oszczędności i zdecydowanie przyspieszyć pracę.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *