Badania nieniszczące – czym są i w jakiej sytuacji się je wykonuje?

Badania nieniszczące NDT Navitest

Odwarstwienia, pustki, pęknięcia czy szczeliny – to wszystko może wpływać na osłabienie konstrukcji podzespołów stalowych stosowanych przemyśle. Badania nieniszczące mają pomóc w wykrywaniu wszelkich nieprawidłowości i niwelować ryzyko poważniejszych uszkodzeń. Czym tak naprawdę są badania penetracyjne, ultradźwiękowe i radiograficzne? Kiedy warto się na nie zdecydować? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Czym są badania nieniszczące?

Badania nieniszczące (ang. non destructive testing) powoli stają się standardem pozwalającym zachować najwyższą jakość w procesach produkcyjnych, ale także podczas eksploatacji urządzeń technicznych. Odpowiednio wykonane są w stanie wykryć nieciągłości materiałowe mogące powodować zmianę właściwości użytkowych. Okresowe wykonywanie badań jest w stanie zapobiegać poważnym awariom, a to nie tylko pozwala w porę przeprowadzić naprawę, ale także zadbać o bezpieczeństwo pracowników.

Jednym z częstszych sposobów oceny ciągłości materiału są badania ultradźwiękowe (UT), których wykonanie jest stosunkowo tanie i szybkie. Potwierdzają one jakość całego produktu lub materiałów, jakie mają być wykorzystanie w procesie produkcyjnym. Innym często wykorzystywanym procesem są badania radiograficzne, które są w stanie wyeliminować z procesu produkcji wadliwe elementy, co przyczynia się do bezawaryjnej pracy i sporych oszczędności.

Badania NDT różnią się od siebie sposobem ich przeprowadzania. Przykładowo badania penetracyjne polegają na naniesieniu barwiącego penetrantu na badaną próbkę, a następnie przeprowadzeniu analizy jego rozkładu. Test przeprowadza się z wykorzystaniem techniki barwnej lub za pomocą światła UV. Badanie radiograficzne to z kolei naświetlanie promieniowaniem jonizującym powierzchni umożliwiające dokładne zobrazowanie materiału . W tym przypadku najczęściej wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie, które dają bardzo wyraźny obraz i pozwalają wyeliminować materiał z widocznymi uszkodzeniami. Firmy zajmujące się tego typu badaniami posiadają w ofercie wiele ich typów, a ich wybór zależny jest od konkretnej sytuacji.

Jak wybrać dobrą firmę zapewniającą najwyższą jakość badań nieniszczące?

Na rynku działa sporo firm oferujących badania nieniszczące, ale część z nich nie zapewnia odpowiedniej jakości, co sprawia, że ostateczne wyniki są mało wiarygodne i mogą wprowadzać w błąd. Jeśli zależy nam na najwyższej jakości, pełnym profesjonalizmie i szybkiej realizacji zlecenia, warto wybrać Navitest – firmę z przeszło 30-letnim doświadczeniem zatrudniającą wyłącznie wykwalifikowanych specjalistów. To też niezwykle szeroki zakres świadczonych usług takich jak badania radiograficzne, ultradźwiękowe, magnetyczno-proszkowe czy wizualne.

Navitest gwarantuje bardzo korzystne ceny, a to w połączeniu z wysoką jakością i dużą wydajnością sprawia, że firma ta ciszy się sporym zaufaniem na rynku i to nie tylko w kraju. Badania przeprowadzają tam także międzynarodowe firmy z branży spawalniczej, które w ten sposób chcą potwierdzić wysoką jakość swoich produktów. Firma Navitest to profesjonalne doradztwo i kompletna informacja o jakości spoiny. Jeśli zależy Ci na najwyższej jakości usług, korzystnej cenie i pewności, że otrzymane wyniki są wiarygodne – Navitest jest partnerem godnym zaufania. To profesjonaliści, którzy dobrze wiedzą w jaki sposób przeprowadza badania nieniszczące.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *