Ekologiczne szambo obok domu – zasada działania

Jeśli szukasz najbardziej ekologicznego systemu szamba, to Ekologiczne szambo obok domu może być rozwiązaniem dla Ciebie. Zbiorniki te wykorzystują siłę grawitacji do wypompowywania wody z szamba, gdy tylko jej poziom osiągnie określony próg. Rodzaj stacji podnoszącej zależy od nachylenia terenu. Jedną z ważnych rzeczy, o których należy pamiętać w przypadku systemów stacji podnośnikowych jest to, że nie będą one funkcjonować bez pomp. Dlatego ważne jest, aby co roku sprawdzać pompę, aby upewnić się, że nadal jest w dobrym stanie.

Prezentujemy Państwu artykuł stworzony w harmonijnej współpracy z euro-budowanie.pl

Typowy system septyczny

System septyczny to dwuczęściowy podziemny system usuwania i oczyszczania ścieków. Składa się z osadnika gnilnego i pola rozsączającego. Osadnik gnilny odfiltrowuje substancje stałe, a następnie uwalnia oczyszczoną wodę z powrotem do ziemi. Pole rozsączające filtruje ścieki i pobudza wzrost roślin do korzystnego recyklingu. Typowy system septyczny będzie traktować tylko 40% ścieków.

Aby utrzymać system septyczny i zapobiec jakimkolwiek problemom, właściciele domów powinni wypompować zbiornik co najmniej raz na trzy do pięciu lat. Mogą znaleźć wykonawcę na żółtych stronach, wyszukując „czyszczenie szamba”. Istotne jest, że wypompowują zbiornik regularnie, aby uniknąć ciał stałych wchodzących do pola odcieku i skracających życie systemu. Jeśli nie, może to doprowadzić do kosztownych napraw.

Bio szambo

Gdy rozważasz zainstalowanie bio szamba obok swojego domu, powinieneś przyjrzeć się zasadzie działania. Zbiornik powinien zawierać dwie komory, z których jedna powinna być mniej więcej o połowę dłuższa od drugiej. W niektórych kontekstach można wybrać prefabrykowany pierścień betonowy, który może być tańszy. Ważne jest jednak, aby wybrać odpowiedni rozmiar w oparciu o swoje potrzeby i swoją nieruchomość.

Jest wiele czynników, które będą miały wpływ na wydajność systemu szamba, w tym rodzaj osadu, który przechowuje. Zbiornik bio-septyczny musi być odpowiednio zasiany osadem z działającego zbiornika, aby zapewnić obecność mikroorganizmów, które są odpowiedzialne za fermentację beztlenową. Osad, który zbiera się z szamba powinien być umieszczony w pierwszej studzience.

Tradycyjne szambo

Tradycyjne szambo często znajduje się obok domu. Jest to opcja przyjazna środowisku, ale wiąże się z pewnymi przepisami. Na przykład, szambo musi znajdować się co najmniej dziesięć stóp od domu. Ponadto, należy zapewnić, że zbiornik jest w miejscu, które jest z dala od linii własności domu. Poniżej wymieniono czynniki, które należy rozważyć przy instalacji tradycyjnego szamba obok domu.

Wielkość szamba będzie określona przez to, ile sypialni ma Twój dom. Minimalny rozmiar dla tradycyjnego szamba to 1,5 x ilość dziennego przepływu ścieków minus 500 galonów. Minimalny rozmiar obsłuży odpady z odpływów kuchennych, zlewów, pryszniców i toalet, a także wodę szarą. Im większy zbiornik, tym dłuższy czas pomiędzy czyszczeniami zbiornika. Jednak agencje regulacyjne mogą wymagać, aby zbiornik następnej wielkości skompensował objętość pompy.

Alternatywny system septyczny

Istnieje wiele rodzajów alternatywnych systemów septycznych. Wiele z nich wykorzystuje rury niskociśnieniowe, które mogą być dwukrotnie droższe od konwencjonalnego systemu szamba. Systemy te muszą być kontrolowane co najmniej raz na pół roku i mogą nie być odpowiednie dla wszystkich gleb. W zależności od wielkości i położenia gruntu, lepszym rozwiązaniem może okazać się budowa systemu skalnego lub kopca. Niektóre alternatywne systemy septyczne wykorzystują pompowanie, a zaawansowane procesy oczyszczania mogą sprawić, że ścieki będą wystarczająco czyste, aby można je było usuwać płytko i produkować wodę klasy irygacyjnej.

Jednym z najważniejszych aspektów każdego systemu septycznego jest jego jakość gleby. Rodzaje gleby różnią się znacznie pod względem ich struktury, tekstury i zdolności drenażowych. Jest to spowodowane przez naturalne procesy, które powodują pory w różnych warstwach gleby. Gleby o większej ilości ściśle połączonych ze sobą porów są idealne dla szamba. Z kolei gleby o słabym drenażu nie są dla niego odpowiednie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *