Inteligentny dom czy mieszkanie – co lepsze?

inteligentny dom

Niektórzy decydują się na budowę domu, inni idą na skróty i stawiają na zakup mieszkania. We Wrocławiu jest ogromny wybór nieruchomości na rynku zarówno pierwotnym, jak i wtórnym. Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na obiekty powstałe zgodnie z zasadami nowoczesnego budownictwa. Pożądane są budynki energooszczędne i eco-friendly, wyposażone w innowacyjne rozwiązania technologiczne. System inteligentnego zarządzania budynkiem jest dobrze znany w przypadku domów, ale powstaje też coraz więcej mieszkań w technologii smart.

Dlaczego inteligentny budynek to dobra inwestycja?

Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na zakup inteligentnego domu w celu obniżenia kosztów eksploatacyjnych, zwiększenia poczucia bezpieczeństwa i komfortu. Smart home pozwala na zredukowanie rachunków za prąd i gaz. Można nawet zapobiegać marnowaniu wody. Inteligentny dom zadba o zgaszenie świateł w nieużywanych pomieszczeniach, obniży w nich temperaturę pod nieobecność domowników, odłączy od zasilania niepotrzebne urządzenia elektryczne. Można liczyć na alarm po wykryciu zagrożenia w postaci włamywacza, wycieku gazu, nieszczelnego systemu grzewczego itd.

Co obejmuje system inteligentny?

Obecnie można liczyć na ogromny wybór pośród innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Można zastosować zdalne oświetlenie, rolety, ogrzewanie, klimatyzację, czujniki, alarm. Nie ma również problemu ze zintegrowanym systemu ze sprzętami RTV i AGD. Oświetlenie zostanie dopasowane do pory dnia i konkretnych czynności wykonywanych przez domowników. Kolejną zaletą jest optymalne wykorzystanie naturalnego światła. Można kontrolować nawet gniazda elektryczne, dzięki czemu dom stanie się bezpieczny dla małych dzieci. System przełącza się na ekonomiczny tryb pracy, co przekłada się oczywiście na oszczędność pieniędzy. Można zaprogramować go zgodnie ze swoimi preferencjami i potrzebami. Budynek zostanie wzbogacony o czujniki ruchu, dymu, gazu, czadu. Za pomocą systemu smart home możliwe staje się sterowanie kinem domowym, nagłośnieniem i innym sprzętem audio.

Dom czy mieszkanie?

Obecnie zdecydowanie więcej możliwości oferują domy jednorodzinne z systemem inteligentnego zarządzania, ale w przypadku mieszkania również można wdrożyć wiele praktycznych rozwiązań w technologii bezprzewodowej. Inteligentne mogą być pralka, gniazdka elektryczne, odkurzacz, rolety, stacja pogodowa, głośniki, oczyszczacz powietrza, oświetlenie itd. Istotną kwestią są oczywiście koszty przy wyborze nieruchomości. Za cenę mieszkania w centrum miasta możliwa jest już budowa domu na jego obrzeżach. Im bardziej atrakcyjna lokalizacja i wyższy standard, tym drożej, to samo dotyczy wielkości powierzchni. Taniej będzie kupić dom z przestronnymi pomieszczeniami, w podobnej cenie jest zwykłe mieszkanie z niewielkim metrażem i gorszym standardem. Oczywiście jeśli obiekt będzie mocno oddalony od miasta albo słabo z nim skomunikowany, to przełoży się to na wyższe koszty dojazdu. Większą prywatność zapewnia dom, można liczyć na pełną swobodę w wyborze wykończenia, zastosowanych technologii. Kolejną zaletą będzie własny ogród. Nie ma też problemu z żadnymi lokatorami. Za utrzymanie budynku i remonty płacą wszyscy lokatorzy. Właściciele nie opłacają czynszu, ale są obarczeni podatkiem od nieruchomości.

Profesjonalny odbiór techniczny mieszkania

Odbiory mieszkań Wrocław przeprowadzone przez doświadczonych fachowców to gwarancja dokładnego sprawdzenia całej nieruchomości, z dbałością o najmniejszy detal. Można liczyć na to, że inspektor sprawdzić powierzchnię użytkową, płaszczyzny i kąty tynków. Laser krzyżowy dokładnie wskaże na nieprawidłowości, niezgodności w umowie z rzeczywistym stanem pomieszczenia. Zweryfikowane zostaną także odchylenia wylewek pod kątem dopuszczalnych przedziałów. Inżynier przyjrzy się dylatacjom, prawidłowemu montażowi stolarce okiennej i drzwiowej. Nie przejdzie obojętnie obok zarysowań, zawilgoceń i wykwitów na ścianach. Inspekcja dotyczy także instalacji elektrycznych wodno-kanalizacyjnych, grzewczych. Lista czynności, które zostaną wykonane, jest długa.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *