Budowa domu w 2022 roku – na co uważać?

Jeśli planujesz budowę domu w najbliższych latach, oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Stopy procentowe prawdopodobnie wzrosną, a bariery wejścia na rynek pozostaną wysokie. W rezultacie wystąpi niedobór mieszkań, a młodsi ludzie będą bardziej zainteresowani zakupem domów niż starsze pokolenia. Ponadto Nick Bailey, prezes RE/MAX, LLC, powiedział, że niedobór mieszkań będzie trwał do 2022 r.

Mamy przyjemność przedstawić artykuł przygotowany w porozumieniu z pompy-membranowe.com.pl

Popyt na nieruchomości pozostanie silny przez cały 2022 r.

Według najnowszej prognozy Zillow, popyt na mieszkania pozostanie silny w 2022 r., pomimo niskich zapasów. Niski stan zapasów i niskie stopy procentowe kredytów hipotecznych stworzyły rynek nabywcy tak gorący, że domy sprzedały się w ciągu kilku godzin od ich umieszczenia na liście, często za cenę znacznie przewyższającą cenę wywoławczą. Ten niedobór zdusił podaż mieszkań w wielu obszarach, ale eksperci uważają, że sytuacja odwróci się do 2022 roku. Ponadto popyt na domy poniżej 400 000 dolarów będzie nadal przewyższał podaż, z mniejszą liczbą wojen licytacyjnych.

Gwałtownie rosnący wskaźnik zaufania gospodarczego, w połączeniu z niskimi stopami hipotecznymi, sugerują, że popyt pozostanie silny do 2022 roku. Podczas gdy główne miasta mogą zająć dużo czasu, aby powrócić do swoich poziomów sprzed pandemii, domy w centrum miasta będą nadal utrzymywać swoją wartość. Popyt będzie szczególnie wysoki w dużych metropoliach, takich jak Chicago i Houston, gdzie napływ nowych mieszkańców i firm zwiększy zapotrzebowanie na przestrzeń. Mimo że popyt na domy prawdopodobnie pozostanie silny, może być nieco niższy od prognozowanego – szczególnie na południu.

Niedobór mieszkań zostanie pogłębiony przez wysokie bariery wejścia

Niedobór mieszkań pogłębi się w 2022 roku, ponieważ wysokie bariery wejścia uniemożliwiają wejście na rynek wielu osobom. W międzyczasie administracja Obamy uruchamia program budowy 100 000 dodatkowych domów w ciągu najbliższych trzech lat. Celem jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych o niskich i umiarkowanych dochodach. Program jest prowadzony w połączeniu z państwowymi i lokalnymi partnerami oraz deweloperami for-profit i non-profit.

Popyt na mieszkania przewyższa podaż w najbardziej produktywnych ekonomicznie regionach kraju. W rzeczywistości, niedobór podaży mieszkań wzrósł do rekordowych poziomów. Dziś w USA brakuje 3,8 mln domów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w 2012 roku. Niedobór mieszkań dotknie wszystkich Amerykanów na wiele sposobów: narzuci wyższe stopy hipoteczne, podniesie koszty życia rodzin z klasy średniej i zaostrzy debatę polityczną wokół przystępności mieszkań.

Stopy procentowe wzrosną

Pomimo rosnących stóp procentowych, przeciętny właściciel domu prawdopodobnie nie będzie miał kłopotów z kredytem hipotecznym w 2022 roku. Choć może to brzmieć przerażająco, to w rzeczywistości jest to dobra rzecz dla przeciętnego właściciela domu. Jeśli planujesz budowę nowego domu w 2022 roku, powinieneś skorzystać z tych niskich stóp, zanim stopy procentowe wzrosną. W międzyczasie miej oko na inflację, ponieważ rosnące stopy będą napędzać koszt kredytu hipotecznego.

Ogólna gospodarka ma się dobrze, a stopy procentowe pozostały historycznie niskie. Amerykańskie wnioski o bezrobocie są na najniższym poziomie od 52 lat. Stany Zjednoczone mają ogromną poduszkę oszczędnościową z czasów pandemii, według Moody’s Analytics. Sprzedaż domów pozostanie na wysokim poziomie, pomimo rosnących stóp procentowych. Co więcej, rynek mieszkaniowy nadal będzie wysoce konkurencyjny, co sprawia, że jeszcze ważniejsze jest przygotowanie się do tej rzeczywistości.

Millenialsi będą bardziej zainteresowani kupnem domu niż starsze pokolenia

Choć millenialsi są obecnie bardziej zainteresowani inwestowaniem w nieruchomości niż kupnem domu, są również skłonni do podejmowania pochopnych decyzji w celu zakupu domu. Obejmuje to zakup domów niewidzianych, oferując ponad cenę wywoławczą, a nawet zakup fixer-uppers, które wymagają rozległych napraw. Jest to dobra rzecz dla rynku mieszkaniowego, ponieważ może to uczynić rynek mieszkaniowy w Stanach Zjednoczonych najbardziej konkurencyjnym i lukratywnym w historii. Historycznie niskie stopy procentowe sprawią, że rynek mieszkaniowy będzie dojrzały do boomu. W rzeczywistości, rynek mieszkaniowy w 2022 roku będzie największy w historii. Przekroczy 14-procentowy wzrost odnotowany przed krachem mieszkaniowym w 2008 r.

Millennials są przede wszystkim zniechęceni wysokimi kosztami mieszkaniowymi, dlatego nie są zainteresowani zakupem domu. W ostatnim badaniu Bankrate zapytał millenialsów o ich obawy związane z przystępnością cenową. Ponad połowa millenialsów powiedziała, że rozważyłaby przeprowadzkę do innego stanu lub dzielnicy, aby zaoszczędzić pieniądze na zaliczkę. Co więcej, prawie trzy czwarte millenialsów stwierdziło, że byliby zainteresowani zakupem domu do remontu, jeśli nie byłoby ich stać na konwencjonalny dom.

Wybór prostszego planu piętra jest najtańszym sposobem na zbudowanie domu

Najtańszy sposób na zbudowanie domu w nadchodzących latach będzie zależał od mediany cen domów w Twojej okolicy. W lutym 2022 roku mediana ceny domu ma wynieść 357 300 dolarów, według National Association of REALTORS. Domy o mniejszej powierzchni i prostszych planach będą tańsze w budowie. Dom ranczo, na przykład, może być atrakcyjną opcją dla kupujących w budżecie.

Choć może to być kuszące, aby zbudować niestandardowy dom ze skomplikowanymi szczegółami, prawda jest taka, że skończysz wydając więcej pieniędzy w dłuższej perspektywie. Podwykonawcy będą musieli zostać opłaceni z góry, więc będziesz musiał czekać o wiele dłużej. Prostszy plan podłogi będzie mniej kosztowny w budowie i będzie szybszy. Jeśli nie jesteś pewien, jak zacząć, pobierz plany piętra online i zmniejsz swoje potrzeby mieszkaniowe.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *