Jak rozpocząć budowę fundamentu?

Planując budowę fundamentu, przed rozpoczęciem należy wiedzieć, jak głęboki powinien być teren. Płytki fundament sprawdzi się, ale głęboki wymaga głębokości co najmniej jednego metra. W tym artykule omówimy koszty i czas związany z wykopaniem fundamentu oraz jak określić odpowiednią głębokość. Omówimy również rodzaje gleby w Twojej okolicy i metody określania właściwej głębokości. Jeśli wiesz, że przy fundamentach czeka cię także spawanie, być może zainteresujesz się także tym tematem: https://spawam.pl/spawanie-drutem-proszkowym.

Głębokie fundamenty wymagają głębokości co najmniej 1 m

Głębokie fundamenty, znane również jako podpiwniczenia, są konieczne w niektórych sytuacjach. Na przykład głębokie fundamenty są potrzebne w przypadku wieżowców, ponieważ gleby powierzchniowe nie są wystarczająco mocne, aby utrzymać ciężar budynku. W niektórych przypadkach głębsze fundamenty są wymagane w przypadku składowisk odpadów. Wykopy wokół istniejącego budynku muszą być równie staranne jak wykopy pod głębokie fundamenty. Ponadto, głębokość fundamentu musi odpowiadać głębokości sąsiedniego budynku.

Płytkie fundamenty, znane również jako stopy paskowe, są zwykle płytsze niż goła ziemia. Z kolei fundamenty głębokie polegają na przenoszeniu obciążeń przez łożysko końcowe i tarcie skórne gruntu. Płytsze typy są łatwe do wykonania i wymagają mniejszej ilości wykopów. Podczas gdy płytkie fundamenty są mniej skomplikowane, ich budowa jest łatwiejsza i wymaga mniejszej ilości pracy i materiałów.

Koszt płytkiego fundamentu

Koszt płytkiego fundamentu jest niski w porównaniu z innymi typami fundamentów. Projekt tego typu fundamentu zależy od warunków miejsca, linii mrozu i warunków wód gruntowych. Ponieważ zamarzająca woda rozszerza się o dziewięć procent, zaburza integralność strukturalną konstrukcji. Głębokość fundamentu jest również ważna, ponieważ musi on być umieszczony na odpowiedniej głębokości i w odpowiednim miejscu. Podczas budowy fundamentu, gleba osiada z powodu obciążenia. Aby zapobiec nadmiernemu osiadaniu, fundament musi mieć dopuszczalną ilość osiadania.

Płytkie fundamenty znajdują się mniej niż sześć stóp poniżej najniższej wykończonej podłogi. Są one zazwyczaj stosowane w przypadku drewna i małych konstrukcji mieszkalnych. Ten typ fundamentu jest również znany jako stopa rozłożona, ponieważ rozkłada duże obciążenia na większą objętość gleby. Ale jakie są korzyści z używania płytkiego fundamentu? Oto kilka faktów, które powinieneś wiedzieć o tym typie fundamentu. Możesz być zaskoczony, wiedząc, że może on zaoszczędzić pieniądze!

Czas wymagany do wykopania fundamentu

Ilość czasu wymaganego do wykopania fundamentu jest bezpośrednio związana z wielkością i lokalizacją nowej struktury. Wykop jest konieczny, aby umożliwić umieszczenie stóp fundamentowych w głębszej warstwie ziemi, co zapewnia dodatkową ochronę przed przesuwającymi się elementami. Podczas wykonywania wykopu pod fundament, konieczne jest, aby wykop był wykonany prawidłowo, tak aby stopy były równe i bezpieczne. Ponadto, obszar wykopu musi być wystarczająco duży, aby można było zainstalować drenaż obwodowy.

Proces wykopu fundamentu rozpoczyna się od procesu oznaczania miejsca. Generalny wykonawca będzie oznaczyć obszar poprzez umieszczenie drewnianych kołków lub ciągów, aby wskazać poziom wykopu. Po oznaczeniu terenu rozpoczyna się wykop, który jest procesem ciężkim pod względem sprzętowym. Po wstępnej niwelacji konieczne są dodatkowe prace, aby wzmocnić wykop. W niektórych przypadkach do wsparcia boków wykopu do czasu wylania fundamentu zostaną użyte deski.

Metody określania głębokości wykopu

Istnieją trzy główne metody określania głębokości wykopu podczas budowy fundamentu domu. Pierwsza metoda jest określana jako metoda Borrow Pit. Wykorzystuje ona pomiary grubości na danym obszarze do obliczenia objętości wykopu. Punkty siatki są umieszczane w stałych odstępach czasu z określonym wyrównaniem. Punkty siatki są traktowane jako środki kwadratu, którego boki są równe odstępowi siatki.

Bez względu na rodzaj fundamentu, należy zawsze utrzymywać podstawę wykopu znacznie powyżej poziomu wód gruntowych. W przeciwnym razie fundament może stać się niestabilny. Alternatywnie można zdecydować się na fundament palowy, który wymaga mniejszego wykopu. Tak czy inaczej, należy upewnić się, że głębokość fundamentu jest równa głębokości podstawy fundamentu sąsiedniego budynku. Fundamenty palowe są zazwyczaj bardziej opłacalne, jednak w przypadku trudnych warunków gruntowych lub bardzo głębokiego fundamentu konieczne będzie wykonanie głębszego wykopu.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *