Izolacja domu drewnianego przy użyciu MDF, sklejki lub płyty pilśniowej

Insulate a wooden house with MDF, plywood or hardboard. Najpopularniejszym rodzajem izolacji jest natryskiwana celuloza lub włókno szklane. Oto korzyści i wady każdego typu. Upewnij się, że przeczytasz etykietę przed zakupem. Możesz również użyć konopi lub innych naturalnych materiałów do izolacji drewnianego domu. Zaizoluj drewniany dom dla maksymalnej wydajności energetycznej, postępując dokładnie zgodnie z instrukcjami.

Prezentowany tekst jest efektem naszych działań w partnerstwie z pmtbud.pl

Konopie to zrównoważony sposób na izolację drewnianego domu

Konopie to odnawialny zasób, który jest bardzo skuteczny w izolacji drewnianego domu. W przeciwieństwie do włókna szklanego, które może łatwo zapalić się, gdy jest mokre, konopie są odporne na wilgoć. Jej współczynnik R wynosi od trzech do pięciu na cal, można ją ciąć i instalować w wygodnych długościach, aby nie było mostków termicznych. Plus, może być łatwo usunięty w przypadku wycieku, a struktura domu pozostanie nienaruszona przez wiele dziesięcioleci.

Hempcrete to rodzaj płyty ściennej, która zatrzymuje powietrze, i zawiera warstwę konopi i wapna. Ma doskonałe właściwości izolacyjne i masę termiczną. Ściany z betonu konopnego zostały pierwotnie zaprojektowane dla budynków zabytkowych, ale teraz są szeroko stosowane w nowym budownictwie i projektach renowacyjnych. W porównaniu z tradycyjnymi materiałami, hempcrete ma niską emisję i minimalny wpływ na środowisko.

Choć kiedyś patrzono na konopie z góry, obecnie są one preferowanym materiałem budowlanym. Naukowa nazwa konopi to Cannabis sativa i jest to aromatyczne zioło roczne, które należy do tej samej rodziny co konopie. Roślina konopi jest również źródłem marihuany, haszyszu, a konopie są cenną rośliną dla przemysłu budowlanego. Dom z konopi jest doskonałym przykładem przyjaznego dla środowiska wyboru, a konopie są wysoce skuteczną, długoterminową opcją, którą można znaleźć w praktycznie każdym rodzaju budynku.

Jako odnawialny zasób, konopie są doskonałym wyborem do budowy i izolacji. Hempcrete jest nietoksyczny i szybko rośnie, jeśli jest uprawiany legalnie. Jego właściwości paroprzepuszczalne zapobiegają przedostawaniu się wilgoci do budynku, a także opierają się rozwojowi pleśni i grzybów. Dzięki temu naturalnemu włóknu, hempcrete może być cennym dodatkiem do drewnianego domu.

Kopalnia jest rośliną, która łatwo rośnie w szerokim zakresie klimatów i jest stosunkowo łatwa w uprawie. Rośnie szybko i nie wymaga sztucznego nawadniania. Ponadto konopie wymagają minimalnej ilości wody i nie wymagają stosowania pestycydów. Jest nietoksyczna i wykazano, że poprawia jakość powietrza we wnętrzach. Nie wytwarza również toksycznych chemikaliów i jest całkowicie biodegradowalna.

MDF, sklejka i twarda płyta to najlepsze materiały

Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj drewna do swojego projektu. Drewno nie zawsze jest najlepszym wyborem do ocieplenia drewnianego domu. Na przykład MDF nie jest zbyt dobry w pochłanianiu dźwięków basowych, podczas gdy sklejka ma wyższe oceny NRC przy niskich częstotliwościach. MDF jest tańszą opcją niż sklejka, ale nie jest dobrze odporny na wilgoć. Potem znowu, zawsze możesz znaleźć sklejkę akustyczną, która zmniejszy echo i zapobiegnie pogłosowi dźwięku.

Pośród najczęściej używanych materiałów do izolacji domu drewnianego, MDF jest najbardziej popularny. Sklejka wykonana jest z warstwowych fornirów drewnianych, które są ze sobą sklejone. MDF jest tańszy od sklejki, ale jest bardziej miękki i ugina się pod naciskiem. Sklejka nie będzie się również wypaczać ani rozszerzać w ekstremalnych temperaturach, natomiast MDF nie wypacza się ani nie rozszerza. Wadą MDF jest to, że jest bardziej podatny na trociny podczas cięcia. Aby uniknąć zagrożenia dla dróg oddechowych, należy pracować w dobrze wentylowanym miejscu z założonymi aparatami oddechowymi. Zarówno MDF jak i sklejka są łatwo dostępne w formie arkuszy w większości sklepów z artykułami gospodarstwa domowego. Możesz wybrać klasę sklejki, której potrzebujesz, a także grubość płyty.

MDF jest dobrym wyborem dla desek podłogowych. Jest to bardziej ekologiczny wybór niż sklejka, ale jest od niej cięższy. Jest też mniej sprężysta niż sklejka, więc do podniesienia pełnego arkusza trzeba użyć dwóch osób. HDF, z drugiej strony, jest znacznie bardziej wytrzymały niż sklejka i świetnie nadaje się do wykończenia wnętrz.

Płyta wiórowa jest przyjazną dla środowiska alternatywą dla MDF. Jest wykonana z drewna pochodzącego z recyklingu i nie rozszerza się ani nie kurczy pod wpływem temperatury i wilgotności. Płyta wiórowa nie emituje również żadnych formaldehydów, co czyni ją doskonałym wyborem dla domów drewnianych. Jest również droższy niż MDF, ale uzyskasz lepsze wyniki.

Najlepsze materiały do wykorzystania do izolacji drewnianego domu to MDF, sklejka i twarda płyta. W zależności od projektu projektu, możesz użyć MDF, sklejki i twardej płyty. Materiały te są tańsze i bardziej trwałe niż naturalne drewno, ale mogą być drogie, więc wybierz je mądrze. Można z nich również wykonać własne drzwi.

Spray-on celuloza jest najpopularniejszym rodzajem izolacji

Istnieją dwa rodzaje izolacji celulozowej dla domów drewnianych: suche włókno, które jest wdmuchiwane do otwartych strychów i wnęk ściennych, oraz mokre włókno, które jest natryskiwane do otwartych przęseł stadniny. Oba rodzaje są wykonane z przetworzonego papieru gazetowego i dodatków chemicznych, i zapewniają wartość R 3,5 na cal. Najlepszy rodzaj celulozy dla domów drewnianych zapobiegnie przegrzaniu domu i lepiej zatrzyma jego ciepło.

Jedną z głównych wad celulozy jest to, że może być niechlujna. Będziesz musiał chronić swoje okna i drzwi, a także wszelkie skrzynki elektryczne, przed rozpylaniem celulozy. Będziesz musiał również oczyścić wdmuchiwaną celulozę po jej zakończeniu. Ponieważ celuloza jest tak chłonna, wilgoć może znacznie obniżyć jej wartość R. Wilgoć może również prowadzić do pleśni, więc należy unikać celulozy, jeśli to możliwe.

Spray-on celuloza jest uważany za najbezpieczniejszy rodzaj celulozy dla domów drewnianych, i jest często używany w ścianach i poddaszach. Jest wykonana z gazet pochodzących z recyklingu i ma właściwości ognioodporne, takie jak kwas borowy. Ten rodzaj izolacji może być przyjazny dla środowiska, ale ważne jest, aby wiedzieć, czego szukać. Nie każda celuloza jest stworzona na równi, więc pamiętaj, aby przeczytać etykietę.

Dmuchana celuloza to kolejny popularny rodzaj celulozy dla domów drewnianych. Jest wykonana z rozdrobnionego papieru gazetowego i może być instalowana w ścianach lub na otwartych poddaszach. Wdmuchiwana celuloza jest często łatwiejsza do zainstalowania, a maszynę można wynająć w centrum wynajmu. Aby zainstalować celulozę spryskiwaną wilgocią w drewnianych domach, można użyć węża.

Wełna mineralna batts to kolejna opcja dla drewnianych domów. Materiały te są wykonane z przetworzonego żużlu z hut stali. Są droższe niż włókno szklane, ale są znacznie gęstsze i dadzą Ci więcej miejsca do manewrowania wokół przeszkód. Najlepiej jest użyć profesjonalisty do tego typu instalacji, ponieważ wełna mineralna jest porowata i może stać się niezwykle lepka.

Ten rodzaj materiału izolacyjnego jest również higroskopijny, co oznacza, że pochłania ciekłą wodę. Bez odpowiedniej ochrony może stać się mokry i spowodować puste przestrzenie, które zmniejszają ogólną wartość izolacji Twojego domu. Kolejną ważną kwestią w przypadku izolacji celulozowej jest rodzaj materiałów użytych do jej ochrony. Niektóre materiały są wykonane z przetworzonego papieru gazetowego, takiego jak konopie, a niektóre są nawet w 100% przetworzone.

Włókno szklane jest najdroższym rodzajem izolacji

Prawdopodobnie słyszałeś o izolacji z włókna szklanego, ale czy wiesz, dlaczego jest ona tak kosztowna? Włókno szklane jest znane jako substancja drażniąca płuca i skórę. Nie jest też tak szeroko dostępne jak inne formy izolacji, a jego montaż może być uciążliwy. Trzeba je również samodzielnie przycinać, a po ściśnięciu traci swoje właściwości izolacyjne. Innym minusem włókna szklanego jest to, że zawiera formaldehyd fenolowy, który został powiązany z rakiem. Jest to wycofywane z rynku izolacji.

Na szczęście istnieją inne opcje. Najtańszym i najłatwiejszym do zainstalowania typem jest włókno szklane batts, które są instalowane w zagłębieniach ściennych i między belkami podłogowymi. Włókno szklane kosztuje od 0,60 do 1,50 dolara za stopę kwadratową i najlepiej nadaje się do podłóg na poddaszu i ścian szczelinowych. Można go kupić luzem, lub można go kupić jako rolkę.

Najczęstszym rodzajem izolacji dla domu drewnianego jest włókno szklane, które można kupić w różnych rozmiarach. Może być wykonane z bawełny, wełny mineralnej lub wełny owczej. Jest łatwe w instalacji i ma wysoką wartość R. Ponadto, włókno szklane może być wykonane z maksymalnie 55% recyklingu szkła konsumenckiego, co czyni go najbardziej przyjazną dla środowiska opcją. Może być zainstalowany przez DIYers.

Cork jest również inną opcją dla niedrogiego typu izolacji. Materiał ten jest zwykle wykonany w sztywne płyty i jest dobrym wyborem dla ścian wewnętrznych i sufitów. Chociaż jest cienki i nie jest przeznaczony do wysokiej wartości R, jest uważany za przyjazny dla środowiska. Minusem jest to, że korek nie jest odporny na wodę, więc powinien być stosowany tylko w warstwach uzupełniających.

Rozważając, który rodzaj izolacji jest najlepszy dla drewnianego domu, należy znać całkowity koszt. Zazwyczaj koszt izolacji z włókna szklanego zależy od powierzchni kwadratowej. Włókno szklane jest najdroższym rodzajem izolacji dla drewnianego domu, więc pamiętaj, aby uwzględnić to w swoim budżecie przed wyborem. Dla nowych konstrukcji, izolacja batem jest zazwyczaj najmniej kosztowną opcją. Może być dodana do większości obszarów, ale nie może być dodana do przestrzeni pionowych. Najlepiej jednak stosować ją w miejscach, gdzie ściany są niewykończone.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *