Jaki jest idealny dom parterowy?

Wiele osób marzy o swoich czterech kątach. Zastanawiając się jaki jest idealny dom należy zadać sobie pytanie: o jakim marzę oraz jaki będzie dla mnie funkcjonalny i wygodny. Warto mieć także na uwadze czynniki ekonomiczne dotyczące budowy oraz późniejszej eksploatacji. Duże znaczenie ma również ile osób będzie w nim mieszkało oraz jaka powinna być jego powierzchnia. Nie bez znaczenia jest także rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, odpowiednie nasłonecznienie, wysokość pomieszczeń, ponieważ te wszystkie czynniki wpływają na jego funkcjonalność oraz komfort użytkowania.

Jaki jest idealny dom parterowy?

Powierzchnia domu ma ogromne znaczenie. Przeglądając projekty domów warto w pierwszej kolejności zastanowić się jaki dom jest lepszy: parterowy czy piętrowy. Należy mieć na uwadze, że dom piętrowy daje duże możliwości aranżacji przestrzeni oraz jej wykorzystania, a poza tym piętra mogą stanowić odrębne mieszkania. W związku z czym mogą w nim mieszkać dwie rodziny. Jeżeli dom jest szukany dla jednej rodziny warto pochylić się nad domem parterowym, ponieważ z pewnością jest wygodniejszy w użytkowaniu. Szczególnie ma to duże znaczenie  w przypadku małych dzieci, ponieważ nie stawia tak dużo ograniczeń oraz nie stwarza zagrożeń. Mieszkanie w domu parterowym jest po prostu bezpieczniejsze.

Podobnie sytuacja wygląda, kiedy dom będą zamieszkiwały starsze osoby. Z pewnością dom parterowy będzie dla nich wygodniejszy w codziennym użytkowaniu. Dodatkowo dom parterowy posiada zwykle większą przestrzeń, a co za tym idzie pokoje oraz poszczególne pomieszczenia są zdecydowanie większe.

Korzyści płynące z posiadania domu parterowego

Dużym atutem domu parterowego jest jego przestronność. Zwykle projekty domów parterowych Domywstylu posiadają większą powierzchnię użytkową. Dzięki temu poszczególne pomieszczenia, pokoje, salon czy kuchnia, bądź łazienka są łatwiejsze w aranżacji oraz bardziej przestronne. Jeśli rodzina poszukuje domu taniego w utrzymaniu warto pochylić się nad projektem domu parterowego o niewielkim metrażu, ponieważ to jedyna opcja gwarantująca najniższe rachunki za ogrzewanie oraz eksploatacyjne.

Dom parterowy o niewielkiej powierzchni jest także nieco tańszy w budowie w porównaniu do domu piętrowego o dużej powierzchni. Warto w takiej sytuacji przyjrzeć się projektom domów o nieskomplikowanej bryle. Zwykle klienci pochylają się nad najmodniejszymi w ostatnich sezonach domach w kształcie litery L oraz domach o bryle opartej o kształt prostokąta. Duże znaczenie ma także dach. Wybierany jest zwykle dwuspadowy, zapewniający największą funkcjonalność oraz bezpieczeństwo w sezonie zimowym.

Decydując się także na konkretny projekt domu warto zastanowić się czy potrzebny jest garaż bezpośrednio wkomponowany w bryłę domu, ponieważ zajmuje dodatkową powierzchnię, a także generuje dodatkowe koszty w budowie oraz dalszej eksploatacji. Alternatywą jest garaż wolnostojący lub tradycyjny blaszak.  

Jaka jest potrzebna działka na wybudowanie domu parterowego?

Decydując się na budowę domu parterowego warto przemyśleć wiele kwestii. Nie są to łatwe wybory, a często są podejmowane na całe życie, dlatego dobrze jest wcześniej mieć przemyślane każde rozwiązanie, by nie żałować swojej decyzji. Jednymi z ważniejszych kwestii jest między innymi wielkość działki, na której będzie usytuowany dom. Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu jednokondygnacyjnego w rozłożystej formie. Jednak w przypadku budowy takiego obiektu należy pomyśleć o zakupie nieco większej działki niż w przypadku budowy domu piętrowego. Ponadto należy wziąć pod uwagę ewentualną budowę dodatkowych pomieszczeń czy rozbudowę w przyszłości, bądź pojawienie się budynków, które mogłyby na niej być zlokalizowane na przykład garaż, altana, taras, ewentualnie ogród. To ważne elementy, które potrzebują przestrzeni i dodatkowej powierzchni, dlatego minimalną powierzchnią kupowanej działki powinna o kilku arach – przynajmniej cztery, pięć w zależności od powierzchni domu. Oczywiście fantastycznym rozwiązaniem jest zakup działki dziecięco czy dwudziestoarowe, bądź nawet większej, jednak jak można się domyśleć, każdy dodatkowy ar to dodatkowa cena.

Jaki układ domu parterowego jest najlepszy?

Bardzo istotne jest rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń w domu parterowym. Dlatego bardzo ważne jest, aby przeglądając projekty domów parterowych zwrócić uwagę na tego typu elementy. Chociaż rozmieszczenie pomieszczeń w domu parterowym jest nie lada wyzwaniem. Warto zapoznać się z projektami domów, aby wybrać najlepszą koncepcję. Przy tym zadaniu koniecznie trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie nasłonecznienie w poszczególnych pomieszczeniach. Takie rozwiązanie wpływa na zapewnienie optymalnej jasności w pomieszczeniach oraz zadba o zmniejszenie kosztów związanych z poborem energii elektrycznej oraz ogrzewaniem.

Dobrze jest wybrać projekt, który przewiduje przynajmniej jedno okno w każdym pokoju. Natomiast w salonie, który często jest łączony z kuchnią oraz jadalnią warto jest zapewnić większy poziom nasłonecznienia poprzez wbudowanie okna tarasowego o kilku skrzydłach lub dwóch, albo trzech okien. Planując układ pomieszczeń w domu należy wziąć pod uwagę tak zwane strefy komfortu. Zwykle występują dwie: dzienna oraz nocna. Oznacza to, że z jednej strony domu umieszcza się sypialnie oraz pokoje, z kolei z drugiej – zwykle znajdującej się w południowej części domu – kuchnię z jadalnią oraz salonem. Natomiast pomiędzy wydzielonymi strefami znajdują się: hol oraz łazienka, bądź dodatkowo kotłownia lub spiżarnia. Jeżeli garaż ma być częścią domu dobrze jest zlokalizować go po stronie części nocnej, czyli obok sypialni. Jest to niezwykle funkcjonalny schemat domu parterowego, który zapewnia odpowiedni poziom nasłonecznienia oraz zminimalizuje koszty, które musza być poniesione w związku z zużyciem energii elektrycznej oraz ogrzewaniem powierzchni domu.

Projekty domów parterowych. Zwróć uwagę na dach

W przypadku budowy domu parterowego ogromne znaczenie ma dach, ponieważ to dzięki niemu, jego formie, kształtowi oraz odpowiednio dobranej konstrukcji  można mówić o właściwej funkcjonalności zabudowy. Warto mieć na uwadze, że duże znaczenie ma położenie dachu, a w szczególności jego wysokość, ponieważ wysoki spadzisty dach z oknami wpłynie na zwiększenie ilości światła, które będzie wpadało do poszczególnych pomieszczeń i oświetlało je. Dlatego zalecana jest rezygnacja z wyższego sufitu na poczet zagospodarowania strychu, bądź wykonania pomieszczeń na poddaszu.

Decydując się na wybór projektu domu jednorodzinnego parterowego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników takich jak:

  • metraż domu, aby był wystarczający dla całej rodziny. Odpowiednio dopasowana liczba pomieszczeń oraz ich wielkości
  • rozkład poszczególnych pomieszczeń, który wpłynie na funkcjonalność oraz wygodę użytkowania
  •  proponowane formy ogrzewania, dzięki czemu można przeliczyć przybliżone koszty eksploatacyjne domu, co ma ogromne znaczenie, szczególnie w sezonie zimowym
  • działka, która powinna być odpowiedniej wielkości
  • rodzaj dachu – mający ogromny wpływ na bezpieczeństwo oraz ilość wpadającego światła do domu i automatycznie na koszty eksploatacyjne
  • rozkład poszczególnych okien, który zadba o optymalne nasłonecznienie

To jedne z najważniejszych czynników, na które powinien zwrócić uwagę każdy, kto zastanawia się nad wyborem danego projektu domu parterowego, ponieważ właściwie dobrany sprawi, że w swoich czterech kątach właściciel będzie czuł się naprawdę dobrze. Niezwykle istotne jest dopasowanie modelu domu do indywidualnych preferencji, aby wyglądał po prostu pięknie i mógł cieszyć przez długie lata. Nie bez znaczenia jest także jego funkcjonalność, dzięki czemu w takim domu będzie się żyło po prostu dobrze.

Ważne elementy w nowoczesnych domach parterowych

Dom musi być dopasowany przede wszystkim do indywidualnych preferencji osób go zamieszkujących, dlatego układ domu, rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, metraż muszą współgrać z koncepcją mieszkańców oraz ich liczbą. Jeżeli dom będzie zamieszkiwała rodzina wielodzietna, bądź dodatkowo dziadkowie warto postawić na budowę domu o większym metrażu, aby zapewnić odpowiedni poziom komfortu dla każdej z osób.

Domy parterowe są bardzo funkcjonalne i bezpieczne w użytkowaniu przez dzieci oraz osoby starsze. Dużym atutem jest brak schodów oraz większa otwarta przestrzeń, na którą można sobie pozwolić. Projektując wnętrze warto mieć na uwadze, że odpowiednio zaprojektowany dom posiada możliwość dalszej rozbudowy, bądź zwiększenia powierzchni użytkowej, a to jest niezwykle istotne w przypadku rodzin, które planują zwiększenie liczby członków domostwa.

Dodatkowo dom zbudowany na większej działce może zostać wyposażony w kolejny garaż, antresolę lub duży taras. W domu parterowym istnieje także możliwość zbudowania ekonomicznych i jednocześnie ekologicznych źródeł ogrzewania oraz za sprawą odpowiednio zlokalizowanych okien można w naturalny sposób zmniejszyć koszty eksploatacyjne. Dlatego niezwykle istotne jest wybranie właściwego projektu domu parterowego, by móc cieszyć się nie tylko jego pięknem, swobodą korzystania z niego, ale także niezwykłą funkcjonalnością i oszczędnością.

Materiał promocyjny



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *